Lars Von Trier

Yine farkında olmadan filmlerini izleyip beğendiğim bir başka yönetmen. 2000 lerin sonunda henüz torrent diye bir şey yokken, sinemada izlemiştim Dancer in the Dark (2000) ı tabiki unuttum sonra bu adamı.. akılda sadece kör olacağını bilen bir kadının çocuğunu kurtarma çabaları ve yoğun hüzünlü bir müzikal olduğu kaldı. Müzikal olup insanı darma duman eden başka film varmı bilmiyorum müzikallerle aram çok yoktur. Bu filmi de Björk yüzünden izlemiştim. Rivayete göre bazı sinemalarda girişte mendil dağıtılmış.

Read More

Alejandro Gonzalez Inartitu

Babel, Amores Perros, 21 Grams, Biutiful
Babel, Amores Perros, 21 Grams, Biutiful

2000 yada 2001 de Paramparça aşklar köpekler filmi ile tanıdım ve sonra unuttum gitti bu adamı. Üzerine 21 Grams(2003), Babel(2006)i izledim. Geçen yıllarda biutiful(2010) izledim ve kim bunun yönetmeni yahu diye bakınca geriye dönük olarak bir aydınlanma yaşadım.

 

Read More

Ulrich Seidl

Cennet Üçlemesi
Cennet Üçlemesi

Şans eseri filmini izlediğim Avusturyalı yönetmen. Orta avrupa yaşamını, genelde kendi yaş kuşağının (1952 doğumlu) yaşadıklarını çok iyi analiz etmiş ve hiç yormadan direk bize anlatabiliyor. Belgeselci olarak başlamış bu işlere onun için konuları işleyişi,anlatımı farklı ve güzel. Kesinlikle hüzünlü hikayeler, içiniz daralacak ancak hep bir yerlerde mutluluk var..

Read More