Apollo 15

26 Temmuz - 7 Ağustos 1971 Tarihleri arasında AY' a gidip gelmiş olan Apollo 15 ekibinin iniş noktası fotoğrafta işaretledim. Tabiki iniş noktasını göremiyoruz Diğer küçük kraterlerinde çaplarını yazdım ki boyutu rahat farkedelim.

Ay'a dördüncü kez ayak basılmış ve ilk defa ay aracı kullanılmıştır. Bu sayede kısa zamanda geniş bir alan tarandığı için baya faydalı bir projedir. 3 gün Ay da kalınmış ve bunun 18 saat kadarı uzay aracı dışında geçmiştir.

Çekiç ve Tüy aynı anda bırakılırsa yere aynı anda düşer mi? deneyini de ilk defa burada denemişler. Birde videosu var bu deneyin :

Ayrıca değişik bir konu daha var bu seferle ilgili Ekşisözlükten direk copy/paste yapıyorum :

"Apollo 15 sefere çıkmadan önce cin fikirli bir alman 400 adet hatıra pulu basıp, astronotlara vermiş. 100'ünü bana geri getirin kalanı sizin olsun, üste de adam başı yedi bin kayme vereyim demiş. ikisi paketleme sırasında yırtılan pullardan 100'ü cin fikirli arkadaşa verildikten sonra başlayan "ay'dan gelen pul" satışları amerikan kamuoyunda tepki ile karşılanmış. "bizim vergilerden trilyonları antin kuntin işlere harcıyonuz bi de üstüne el altından tüccarlığa mı başladınız biz de sizi bilim yapacak sandıydık" demişler. nasa astronotlara cezalar yağdırmış ve almanya'ya gidenler dışındaki 298 pula el koymuş. uzun davalar sonucu 1983 yılında pullar astronotlara iade edilmiş. bu arada kongre soruşturmaları vs. nedeniyle nasa, epey maymun olmuş ve hıncını astronotlardan çıkarmış. pullar pek değerli. 2008 yılında bir açık arttırmada bir tanesi için tam on beş bin dolar ödenmiş."

Çekim detayları :
Canon 600D + x2 Barlow + BYE x5 zoom
ATM 6" f/5,3 Newtonian
Celestron AVX Kundak
Autostakker + PS