Sekader AstroKamp

Cuma günü başarısız bir Bafa Gölü keşfinden sonra Cumartesi daha yakın bir yerlerde bulutsuz ve ayın az olduğu son Ağustos gecesini değerlendirmeye karar verdik. Bu kez biraz daha fazla kişi olarak Seferihisar civarındaki Sekader'e gittik. Seferihisar Engelliler Kimsesizler Alternatif Su Sporları Gençlik ve Spor Derneği. Ülkemizde engellilere yönelik Sekader'den önce alternatif su sporları yapan bir yer yoktu. Harika işler çıkartıyorlar. Tekrar tebrik ediyorum yaptıkları özverili çalışmalardan ötürü.

Hızlı bir şekilde tüm ekipmanları çıkartıp kurulduk. Kurulumdan itibaren çekimlere başladık değişik hyperlapse ve timelapse denemeleri yapıldı. Bir koşu mangallık malzemede alıp akşam yemeğini de hazırlamaya koyulduk. Tabi ben anca teleskop kurabiliyorum diğer arkadaşlar mangal işiyle ilgiliendi.

 

Hava kararmaya başlayınca kutup ayarı ve son işlemleride yapıp gözleme başladık. Karanlığı çok zorlamasada AY vardı onun için sadece gözlem yapacak şekilde kurulduk. Laptop ekranından AY gösterimi yaptım. Diğer arkadaşlar 3 farklı makine ile timelapse ve uzun pozlama çalışmalarına geçtiler. Kampta kalan diğer misafirlerden meraklı olanlar da gelip ufak tefek sorular sorudular. Biraz yıldızlardan biraz gezegenlerden bahsederek geceye devam ettik.

 

İlerleyen saatlerde hava daha da kararınca hem samanyolu çıplak gözle görünür hale geldi hemde ortamdaki ışıklarda azalmalar oldu ve böylelikle çekim yapmaya başladım. M45 ve M27 daha öncede çekmiştim hem lens ile hemde mercekli teleskobum ile ama M31 ve M82 yi ilk defa ciddi ciddi çekiyordum. 20 den fazla 2 dk lık çekim yaptım her hedef için. Dark ve Bias çekimleri daha sonra evde çektim. Flatlarıda sabah gökyüzü kullanarak hallettim. Tam Şi'ra ve Orion doğdu akü bitti.. Tekrar oturup kutup ayarı vs yaparken çok zaman kaybettim hakkıylada yapamadım zaten günde aydınlanmaya başlayınca ekipmanları hızlıcana toplayıp bazılarını direk arabaya tıkıştırarak çadırıma koştum ve yattım 3 saat kadar uyuyup 30 Ağustos Pazar a gözümüzü açtık. Gün içinde normal çekimlere devam ettik, gece çekilen kareleri laptoplarımıza attık. Yazlıkçıların dönüş saatine denk gelmemek için erken bir saatte dönüş yoluna geçtik.

 

Genel anlamı ile çok faydalı bir gezi daha oldu. Hem yeni tanıdığım hemde uzun zamandır görmediğim kişileride burada görünce hoş bir iki gün geçirmiş oldum. Değişik nedenlerden daha öncede Sekader e gelmiştik bundan sonraki gidişlerimiz Astronomi ağırlıklı olacak ve oradaki arkadaşlara ufak etkinlikler düzenlemeye karar verdik. Elimden geldiğince hem ekipman hemde ufak tefek bildiklerimi aktarak eğlenceli geceler geçireceğimizi düşünüyorum.

 

Geriyede kız arkadaşımın çektiği harika timelapse kaldı. (HD olarak açılmayabiliyor arada manuel HD yapınız)